Dom w standardzie pasywnym to według definicji taki budynek, którego roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną nie przekracza 15 kWh/m2.
Zapotrzebowanie na energię ma obsłużyć ogrzewanie, oświetlenie, przygotowanie ciepłej wody oraz zasilanie wszystkich urządzeń.
Dla porównania budynek zrealizowany w technologii tradycyjnej potrzebuje nawet 120 kWh/m2 rocznie. Z kolei maksymalne zużycie energii domu energooszczędnego wynosi 70 kWh/m2. Budynek zeroenergetyczny – jak sama nazwa wskazuje – jest zaś samowystarczalny i na bieżąco produkuje oraz zużywa energię, a bilans wychodzi na zero.
Według analiz ekspertów koszt budowy domu w technologii pasywnej jest wyższy od budowy tradycyjnego budynku o około 15%. Jednak koszty na jego ogrzewanie są ponad 8 razy niższe! W zależności od jakości oraz parametrów wykorzystanych materiałów, projektu domu oraz precyzji wykonania zwrot z inwestycji może wynieść zaledwie 10 lat.
Aby zużycie energii w budynku pasywnym nie przekraczało tak niskiego poziomu, jak 15 kWh/m2, konieczne jest wdrożenie nowoczesnych technologii budowlanych, rozwiązań oraz materiałów. Technologia pasywna wymaga przede wszystkim doskonałej izolacyjności termicznej ścian, dachu oraz okien. Warto bowiem przypomnieć, że wysokie zużycie energii wynika głównie z powstawania tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło w niekontrolowany sposób ucieka na zewnątrz.
Uzyskanie niskiego zapotrzebowania na energię w budynkach pasywnych jest możliwe m.in. dzięki takim czynnikom, jak:


zwiększenie grubości warstwy izolacyjnej ścian oraz stosowanie materiałów o jak najlepszych właściwościach termicznych;










Chętnie odpowiemy na Twoje pytania, objaśnimy szczegóły:
Ariadna Sowińska
571 303 582

Katarzyna Polrolniczak
510 480 736

Paulina Jankowska
883 078 930

Radosław Grajek
691 353 588

Łukasz Sowiński
510 029 184


Dołącz do zadowolonych Klientów Sowińskie Finanse
Zdjęcie, piękna kompozycja @lisa_sheehan_asillo3d